Gates open at 8.35am. Please ensure your child is in class ready for registration at 8.45am. Home time for all children is 3.15pm.
Login


Staff List

Senior Leadership Team 
Mrs Natalie Langtree

Head teacher, Designated Safeguarding Lead (Tuesday-Friday) and SLT Lead for Young Carers

Mr Jake Terrill

Head teacher ( Mondays) ,Deputy Head teacher, Designated Safeguarding Lead

Deputy Head teacher, Designated Safeguarding Lead with responsibilities for the Curriculum, Disadvantaged pupils and Assessment.

Miss Dorrie Oliver

Deputy Head teacher (Mondays)

Mr Jussi Viinikka

Assistant Head teacher, SENCo & Designated Safeguarding Lead

I am the Designated Teacher for Looked After Children a a Designated Safeguarding Lead. I am responsible for SEND, Inclusion, Medical Needs and Behaviour.

EYFS Team
Miss Kirsteen Griffiths

EYFS Phase Leader & PE Lead and Apples Class teacher

Mrs Sophia Denham

Cherries Class Teacher and responsibility for KS1 Maths

Mrs Lucy Hair

Cherries Class Teacher and responsibility for KS1 Maths

Mrs Gemma Garwood

LSA/MDMS

Mrs Louise Tagg

SSC SSA

Y1 Team
Mrs Claire Stacey

Y1 Class Teacher with responsibility for Music

Mrs Lisa Murphy

Year 1 Class Teacher with responsibility for DT

Mrs Jessica Potts

LSA/MDMS

Mrs Anne-Marie Charker

LSA

Y2 Team
Mrs Nina Maddock

Y2 Class Teacher and KS1 Phase Lead with responsibility for Phonics and Early reading

Mr Ben King

Year 2 Class Teacher with responsibility for History

Mrs Jo Ridings

LSA/MDMS

Mrs Karen Curran

LSA

Y3 Team
Mrs Jane Cobham

Y3 Class Teacher with responsibility for Learning Environment

Miss Chloe McConnell

Year 3 teacher

Mrs Karen Hancock

SSC LSA

Mrs Inga Herlihy

LSA/MDMS

Miss Sian Pugh

LSA / MDMS

Y4 Team
Miss Dorrie Oliver

Y4 Class Teacher, Lower KS2 Phase Lead and English Lead

Miss Jade Pritchard

Y4 teacher with responsibility for Geography

Mrs Kate Corr

Y4 Class Teacher

Mrs Nina Ecroyd

Class Teacher (cover)

Mr Garry Winchester

Class Teacher (cover) and Interventions teacher

Mrs Sandra Harrison

LSA

Ms Deborah Galetti

LSA

Ms Remya Sreejayan

LSA MDMS

Y5 Team
Miss Katie Smith

Y5 Class Teacher with responsibility for Science

Mr Sam Dalgleish

Y5 Class Teacher with responsibility for Computing and ECT Mentor

Mr Scott Connor

LSA and Learning Mentor

Ms Christina Fleming

LSA

Mrs Paula Terry

LSA and MDMS

Y6 Team
Mrs Nicoleta Balan

Y6 Class teacher, Upper KS2 Phase Lead and Maths Lead

Mrs Lisa Hedley

Year 6 Class teacher

Mrs Vicky Cooper

LSA/MDMS

Mrs Julie Geer

SSC SSA

Mrs Karen Radford

LSA/MDMS

Mrs Pauline Ward

LSA

SSC
Ms Nikki Palethorpe

Shadow SENCo Lead, SSC teacher and Operational Lead for Young Carers

Cover teacher
Mrs Jo Baring

Cover Teacher with responsibility for RE

Mr Tom O'Donoghue

Cover Teacher with responsibility for MFL

OFFICE TEAM
Mrs Susan Stalker

School Business Manager

Ms Katherine Brayne

Data & Communications Manager, Deputy DSL and member of the Pastoral team and Young Carers team

Mr Lee Blake

Premises Manager

Ms Charlotte Leaney

Finance Assistant

Mrs Jo Cox

Receptionist

Mrs Maggie Watters

Receptionist

MDMS
Mrs Naila Danwer

MDMS

Mrs Maria Hawkins

MDMS

Ms Maria Martinez

MDMS

Ms Kelly Haynes

MDMS

Mrs Sarah Langdown

MDMS

Ms Joanne Stoner

MDMS

Mrs Georgina Taylor

LSA (Maternity Leave)